Skompletowanie wyprawki dla noworodka wydaje się dosyć proste. Sprawa komplikuje się, kiedy trzeba wybierać spośród wielu rodzajów ubrań w najróżniejszych fasonach. Który materiał będzie przyjazny dla delikatnej skóry maluszka? Jaki rodzaj ubranek niemowlęcych jest najbardziej praktyczny i wygodny? Na te i inne pytania odpowie poniższy artykuł.

Ubranka dla niemowląt – praktyczne wskazówki

Najważniejszym elementem garderoby noworodka jest body. Jest ono dostępne w dwóch wersjach, które w znacznym stopniu różnią się od siebie poziomem trudności w ubieraniu. Body kopertowe jest zdecydowanie łatwiej założyć nowo narodzonemu dziecku, które jest bardzo delikatne i ma nieskoordynowane ruchy. Zakładanie klasycznego bodziaka przez głowę to jedno z większych wyzwań świeżo upieczonych rodziców. Do listy pozostałych ubranek dla niemowląt należą także:
– śpioszki,
– pajacyk,
– kaftanik,
– rampers.Wskazane jest, aby nie wybierać dla tak małego dziecka ubrań z troczkami czy falbankami, które mogłyby uwierać i powodować dyskomfort. Atrakcyjny wygląd pajacyka nie powinien być priorytetem.

W co ubierać noworodka zimą, a w co latem?

W ciepłe dni najlepiej będzie dziecku w lekkich i przewiewnych ubraniach z bawełny. Dobrze sprawdzi się w tym przypadku body z krótkim rękawem uzupełnione śpioszkami. Odpowiednim rozwiązaniem będzie także założenie rampersa, które formą przypominają śpioszki, ale bez stóp. Zimą natomiast najlepiej zdadzą egzamin pajacyki i kaftaniki. Zazwyczaj w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka, rodzice mają największe rozterki dotyczące odpowiedniego ubioru u dziecka. Jeżeli zaistnieje jakaś wątpliwość, można sprawdzić temperaturę dziecka na karku albo dotykając stópek. Jest to niezawodna metoda, aby szybko sprawdzić, czy dziecko się nie przegrzewa albo nie jest zanadto wychłodzone.

Z jakiego materiału powinny być wykonane ubranka dla niemowląt?

Ciuszki, które mają bezpośredni kontakt ze skórą, muszą być dobrane ze szczególną starannością. Delikatna i cienka warstwa skórna jest skłonna do podrażnień, dlatego tak ważne jest, aby miała styczność tylko z naturalnymi materiałami. Najbardziej pożądanym tworzywem ubranek niemowlęcych powinna być bawełna organiczna, która jest delikatna i miękka w dotyku. Wysokiej jakości materiały zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza i można je prać w 60 st. C. Istotnym elementem jest także kolor odzieży, gdyż zawarte w niej barwniki mogą podrażniać skórę dziecka.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ubranka dla dzieci.