Zakup samochodu związany jest po części z ułatwianiem sobie życia. Tylko że należy pamiętać o tym, jak ma się ubezpieczenie OC przy nowym pojeździe – w szczególności, jeżeli ktoś kupił go na rynku aut używanych.

Wiek a ubezpieczenie OC

Nie każda osoba jest świadoma tego, że na wysokość składki OC wpływ ma wiek kierowcy. Niestety, wielu młodych ludzi będzie bardzo niezadowolonych. Bowiem to oni w tej kwestii zapłacą najwięcej. Szacuje się, że nastolatkowie, którzy dopiero co zdali pojazdy i stali się posiadaczami samochodów, za OC mogą zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Gdzie osoby 60+ mogą zapłacić tylko kilkaset złotych za swój pojazd, za samą Odpowiedzialność Cywilną. Spora różnica, która wynika z tego, że to jednak młodzi kierowcy są najczęściej odpowiedzialni za wszelkiego rodzaju wypadki na drogach. 

Ryzyko powstania szkody

Ubezpieczenie OC, a dokładnie jego cena, oceniana jest na podstawienie ryzyka powstania szkody. Mówiąc dokładniej – chodzi tu o miejsce zamieszkania. Podstawowy podział – duże aglomeracje miejskie i wieś. Gdzie istnieje większe ryzyko wypadku? Oczywiście, że w wielkich miastach. Może i miasto oferuje wiele możliwości, ale jak pokazują statystyki policyjne, o wypadek tam nie trudno. To właśnie te statystyki biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe, które starają się podejść w jak najbardziej uczciwy sposób do całkowitej wyceny. Trzeba po prostu pogodzić się z tym, że za OC trzeba będzie i tak i tak zapłacić. Tym bardziej, jeżeli ktoś docenia w swoim życiu wygodę i komfort podróżowania.