Poziom obsługi w restauracji to bardzo ważny element wpływający na samopoczucie klienta. Kelner jako wizytówka lokalu powinien odznaczać się nienagannym wyglądem oraz zachowaniem. Jego ubiór powinien uzupełniać wystrój wnętrza, a także komunikować profesjonalizm. Dowiedz się jak wybrać stylizację dla obsługi kelnerskiej.
Wygląd obsługi kelnerskiej – dlaczego warto zwrócić na niego uwagę?
Wizerunek lokalu gastronomicznego to nie tylko sposób podawania dań czy wystrój wnętrza – na pozytywne doświadczenie klienta z wizyty składa się wiele elementów, w tym również wygląd obsługi. Stylizacja kelnerów powinna być przede wszystkim schludna i dostosowana do aranżacji lokalu. Stosowny elegancki strój pomoże wzbudzić pozytywne emocje oraz zaufanie u gości.
Stylizacja obsługi kelnerskiej – jak powinna wyglądać?
Dobrze dobrany stosowny strój pomoże podkreślić znaczenie wykonywanego zawodu, a także doda elegancji. Podczas wyboru stylizacji warto unikać neonowych czy intensywnych kolorów – ubiór powinien być zauważalny, jednak nierzucający się w oczy. Należy unikać długich luźnych krojów czy krępujących ruchy tkanin. Kelner powinien mieć dobrze dopasowany strój nieutrudniający pracy i zapewniający wygodę. Profesjonalna i stylowa odzież gastronomiczna TEDMAR, nie tylko idealnie sprawdzi się jako wygodny uniform, ale także pomoże kształtować pozytywny i spójny wizerunek lokalu. Wysokiej jakości naturalne materiały zapewnią komfort nawet w wymagających warunkach, takich jak np. bardzo słoneczny dzień czy duszna pełna gości sala. Przy wyborze stroju dla kelnera warto zwrócić uwagę na kilka czynników:
- porę dnia,
- rodzaj lokalu i jego renomę,
- wystrój wnętrza,
- charakter okoliczności.
Zarówno trzygwiazdkowa restauracja, jak i miejska kawiarnia zostaną zdecydowanie lepiej odebrane przez klientów, jeśli obsługa będzie miała spójne stylizacje. Zauważalny schludny uniform jest również dużym ułatwieniem dla gości, gdy próbują oni znaleźć kelnera w tłumie.
Strój kelnerski – z jakich elementów musi się składać?
Ogólnie przyjęty, klasyczny strój kelnerski składa się z koszuli, spodni oraz butów. Zwykle dolna część garderoby występuje w kolorze czarnym, grafitowym lub granatowym. Koszula powinna mieć długi rękawy, które kelner ewentualnie może podwinąć. Aby strój wyglądał stonowanie i schludnie, najlepiej wybierać takie buty i skarpetki, które będą pasować kolorystycznie do spodni. W przypadku ważnych okazji czy dużych przyjęć warto podkreślić elegancję, dobierając do stylizacji muszkę, krawat lub marynarkę.
Kobieca wersja ubioru kelnerskiego pokrywa się z jego męskim odpowiednikiem. Najczęściej wybierana jest prosta materiałowa spódnica o ołówkowym kroju w kolorze grafitowym, czarnym lub granatowym. Elegancji doda taliowana biała bluzka lub koszula z długimi rękawami. Warto dobrać do zestawu subtelne cieliste rajstopy i ciemne buty zakrywające palce oraz pięty. Tak jak w przypadku męskiej wersji stylizacji, na przyjęcia dobierane są dodatki, tak u kobiet warto pomyśleć o zapinanym żakiecie. Ewentualna biżuteria i makijaż są mile widziane, jednak subtelne, a nie krzykliwe.
Lokale szybkiej obsługi czy nieformalne kawiarnie nie będą wymagać aż tak eleganckiego stylu u obsługi kelnerskiej. W takich miejscach dobrze sprawdzą się np. proste koszulki polo wykonane z bawełny oraz materiałowe spodnie czy jeansy. Dobrym pomysłem jest wyposażenie każdego kelnera w plakietkę z imieniem, będzie to miało wpływ na poczucie komfortu i zaufania u gości. Specjalne fartuchy uchronią natomiast przed zabrudzeniem i dodadzą profesjonalizmu. Powinny być wykonane z odpornego na zagniecenia i zabrudzenia materiału. Na rynku dostępne są zapaski w wielu kolorach i o różnych krojach, dzięki czemu łatwo można dopasować je do wystroju lokalu.