Dużo by można mówić o współczesnym zarządzaniu jakością produktów i usług, a temat tak naprawdę nigdy do końca nie zostanie wykorzystany. Wszystko bowiem zależne jest od tego, z jaką dokładnie branżą ma się do czynienia. Tym razem warto sprawdzić produkty kosmetyczne, które w obecnych czasach cieszą się ogromną popularnością wśród społeczeństwa.

ISO 22716 dla branży kosmetycznej

Dla branży kosmetycznej dedykowana jest norma ISO 22716, która nie jest obowiązkowa, ale tak naprawdę można się o nią postarać. Chociażby z tego względu, aby móc zyskać w oczach klientów, jak również światowych partnerów biznesowych. Założenia tej normy przewidują chociażby to, że każdy pracownik ma większą świadomość odnośnie tego co robi i w jaki sposób powinien działać, kładąc duży nacisk na wszystkie aspekty bezpieczeństwa. Tak, aby można było stwierdzić, że wszystko odbywa się zgodnie z założeniami, jakie przewiduje certyfikat ISO 22716. 

Przeszkolenia dla pracowników

Wdrożenie ISO 22716 przewiduje również przeszkolenie pracowników na każdym szczeblu (również jeżeli chodzi o kadrę kierowniczą), aby Ci byli świadomi tego, jak ważna jest dbałość o wszystkie szczeble, w tym również o czystość i higienę. Każda osoba doskonale zdaje sobie sprawę z miejsca, które powinna zajmować w hierarchii pracowniczej. Ważne jest również zaangażowanie kadry kierowniczej, która swoją postawą powinna dawać przykład odnośnie tego, jak dbać o poszczególne etapy produkcyjne. Czystość i jakość produktów to dwa słowa, które powinny stać w jednej linii. Nie można żadnego z nich stawiać ponad drugie.

Wystąpienie niezgodności

No cóż, na początkowym etapie często może do nich dochodzić. Nie ma się co oszukiwać, że od samego początku wszystko będzie idealne, bo tak na pewno nie będzie. Po to jednak będzie organizowany audyt 22716, który zorganizować może firma DJB doradztwo, aby ewentualne niezgodności wyłapać i móc je poprawić. Takich audytów będzie kilka, zanim zostanie wprowadzony ten właściwy – certyfikujący na tym ostatnim etapie. Wcześniejsze kontrole są w stanie sprawić, że już na samym końcu wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik. Tylko dzięki temu będzie można stwierdzić, że proces certyfikacyjny zakończy się pozytywnie. Może ciężko będzie dopasować się do restrykcyjnych norm ISO 22716. Z czasem jednak staną się one codziennością i o tym, co było kiedyś, a co wydawało się wręcz normalnością, wszyscy będą już w stanie zapomnieć.