W nowoczesnym budownictwie nie mam miejsca na niefunkcjonalne, nieekonomiczne i przestarzałe rozwiązania. Standardowe okna ustępują miejsca znacznie bardziej funkcjonalnym i dopracowanym modelom energooszczędnym. Czy warto zainwestować w okna energooszczędne? Sprawdź!

Czym charakteryzują się okna energooszczędne?

Zadaniem okna jest przede wszystkim izolowanie wnętrza domów od warunków zewnętrznych. Najważniejszym parametrem określającym skuteczność szklanej bariery dla chłodu jest współczynnik Uw określający ilość  ciepła przenikającego przez stolarkę okienną. Zasada jest prosta – im wartość parametru jest niższa, tym bardziej szczelne jest okno. Na polskim rynku dostępne są okna energooszczędne o ekstremalnie niskiej przenikalności na poziomie 0,61  W/(m²K). Starannie zaprojektowane i zamontowane okna mogą być montowane w domach pasywnych – innowacyjnych budynkach samowystarczalnych energetycznie. Aby okno spełniało rygorystyczne normy, producenci wykorzystują do ich produkcji innowacyjną technologię. Należy pamiętać, że nawet najnowocześniejsze okno z trójwarstwowym pakietem szybowym, gazem szlachetnym i powłokami niskoemisyjnymi nie będzie dobrze spełniało swojej roli, jeśli będzie niewłaściwie zamontowane. Na uzyskany efekt mają ogromny wpływ zastosowane uszczelki oraz tak zwany „ciepły montaż”. 

Dlaczego warto?

Specjaliści zaznaczają, że przez nieuszczelnione, przestarzałe okna może ulatniać się nawet do 30% ogrzanego powietrza. Tak duże straty energetyczne skutkują nie tylko dyskomfortem w okresie jesienno-zimowym, ale również koniecznością zwiększenia nakładów energii grzewczej, a co za tym idzie – wzrostem opłat. Wymieniając wysłużone okna na nowoczesne modele energooszczędne, zapewniasz sobie i domownikom optymalny komfort cieplny niezależnie od temperatury, ograniczasz emisję szkodliwych związków do atmosfery oraz znacząco zmniejszasz wartość rachunków za ogrzewanie.