Każda osoba kupująca ubranka dla niemowląt powinna wiedzieć, że ich wygląd nie ma tak dużego znaczenia. W przypadku tak małych dzieci jest kilka innych rzeczy, na które warto zwracać uwagę. Odzież ma nie tylko dodawać szyku, ale spełniać swoje podstawowe funkcje.

Ubranie dla maluszka musi zapewnić mu przede wszystkim wygodę i komfort podczas przeróżnych zabaw. Ważne jest też bezpieczeństwo oraz właściwa izolacja termiczna w różnych warunkach. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Odpowiedni rozmiar

Niemowlęta bardzo szybko rosną, a więc przeznaczone dla nich ubranka trzeba często zmieniać na większe. Przed udaniem się na zakupy warto zmierzyć dziecko i znać jego aktualny rozmiar. Najważniejszy jest wzrost, choć i bez niego można sobie poradzić.

Pomocna jest ogólnodostępna tabela rozmiarów dopasowanych do wieku dziecka. Zamieszczone są w niej też informacje o skarpetkach oraz czapeczkach, które również zmieniają się co kilka miesięcy. Z tego względu lepiej wybierać trochę większe ubranka dla niemowląt, by mogły one dłużej służyć dziecku.

Naturalny materiał

Odzież dla dziecka powinna być uszyta z delikatnych i przewiewnych materiałów. Przeważnie jest to bawełna, a najlepiej sprawdza się bawełna organiczna, którą produkuje się bez użycia sztucznych substancji. Dobrej jakości odzież powinna zachowywać swe właściwości nawet po wielu praniach.

Warto szukać ubranek z jak najmniejszą domieszką sztucznych materiałów lub w ogóle bez nich. Ich dodatek może sprawić, że materiał będzie gorzej przepuszczał powietrze. Poza tym nie będzie można zapewnić odpowiedniej izolacji termicznej.

Wygodne zapięcia

Przy wyborze ubranka dla niemowlęcia warto przemyśleć sposób zakładania go. Wkładanie ciuszków przez głowę może być trudne. Zdecydowanie łatwiejsze dla rodziców jest korzystanie z ubranek z zapięciami.

Najlepiej sprawdzają się napy, które można zapiąć i rozpiąć tylko jednym ruchem. Jest to szybkie, dzięki czemu też lepsze dla dziecka. Zapięcia powinny być w miejscach, które nie będą przeszkadzać niemowlęciu przy różnych ruchach. Nie zaleca się umieszczania ich na plecach czy brzuszku.

Niepraktyczne dodatki

Ubranka dla niemowląt ozdobione kokardkami czy koralikami wyglądają ładnie, ale niekoniecznie są wygodne dla dziecka. Mogą one uwierać maluszka i przeszkadzać mu. Poza tym drobne elementy stanowią też duże zagrożenie w przypadku ich odpadnięcia bez wiedzy opiekuna.

Czasem najlepiej postawić na prosty fason, który będzie po prostu wygodny dla niemowlęcia. Wygląd to rzecz drugorzędna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ubranka dla dzieci.